Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 83-86: Βασίλισσα ανατροπής πάει για κούπα!

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε ως τυπικά γηπεδούχος τη Ρεάλ στον δεύτερο ημιτελικό της Euroleague με τη «Βασίλισσα» να παίρνει την πρόκριση με σκορ 83-86.

Από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γιαμπουσέλε και Κοζέρ με 18 πόντους έκαστος. Από την άλλη για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 26 πόντους.

Μεγάλη Ρεάλ έκανε την ανατροπή και έστειλε τη Μπαρτσελόνα στο καναβάτσο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ. Καμία δε μπορούσε να ξεχωρίσει με διαφορά «ασφαλείας». Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε καμία να προηγηθεί στη λήξη του και αυτό τέλειωσε με σκορ 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βελτιώσει την άμυνα της και με αιχμή τους Μίροτιτς και Ντέιβις πήρε τα ηνία του αγώνα. Με το χρονόμετρο να δείχνει 3:38” ο Μίροτιτς έκανε το 34-31 με τρίποντο. Ακόμα, οι «Μπλαουγκράνα» με μια καταπληκτική ρελάνς κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 45-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Με το χρονόμετρο να γράφει 3:29” ο Ταβάρες έκανε το 54-50, ενώ ο Γιαμπουσέλε με τρίποντο έκανε το 56-53. Περίπου 1′ πριν λήξη η περίοδος, ο Σέρχιο Γιουλ έβαλε τη «Βασίλισσα» μπροστά με 56-58.

Το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με τον Κοζέρ να «γράφει» το 56-60.

Στην τελική ευθεία η Μπαρτσελόνα βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Έτσι και με το χρονόμετρο να γράφει 3:46” ο Λαπροβίτολα έκανε το 73-75 ευστοχώντας σε μεγάλο τρίποντο. Στις δυο αμέσως επόμενες φάσεις, η Ρεάλ με 5 συνεχόμενους πόντους του Κοζέρ έκανε το 75-80. Κατόπιν η ομάδα της Βαρκελώνης μείωσε σε 79-80 με τους Καλάθη και Ντέιβις κι ενώ το χρονόμετρο έδειχνε μόλις 1:19” για τη λήξη του αγώνα.

Στη συνέχεια οι Γιούλ και Αμπρίνες ευστόχησαν σε διαδοχικά δίποντα. Έτσι το σκορ έγινε 81-82 κι ενώ απέμεναν μόλις 16” για το τέλος. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε μέχρι που το τελικό 83-86 διαμορφώθηκε από τους Γιουλ και Γιαμπουσέλε.

Η Ρεάλ είναι στον τελικό και η Μπαρτσελόνα στο καναβάτσο…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 56-60, 83-86.