ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Λάρισα 93-84: Δυνατή προπόνηση πριν την Μονακό

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λάρισα. Οι Θεσσαλοί ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος επικράτησαν.

Πολύ καλή η Λάρισα στο πρώτο ημίχρονο

Η Λάρισα μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε ακόμα και με οκτώ πόντους στο παιχνίδι. Μάλιστα, έγινε μία από τις λίγες ομάδες που κατάφεραν να πάρουν ένα δεκάλεπτο από τους ερυθρόλευκους(16-24)

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έχει τους παίκτες που μπορούν να ανατρέψουν μόνοι τους τη κατάσταση

Ο Σλούκας άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα. Η άμυνα βελτιώθηκε και με ένα γρήγορο 5-0 οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο  σκορ σε 41-40 (18’). Με πρωταγωνιστή τον Λούντζη στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 46-44.

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» στην τρίτη περίοδο μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση.  Η δημιουργία και τα καλάθια του Ντόρσεϊ ήταν καθοριστικά στην έκφανση της αναμέτρησης. Μαζί με τους 7 πόντους του Λαρεντζάκη έκαναν το 60-46 (24’). Η Λάρισα δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην πίεση σε όλο το γήπεδο των γηπεδούχων και η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (73-52, 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε από μεριάς γηπεδούχων. Η Λάρισα είναι καλή ομάδα για να μην το εκμεταλλευτεί (78-68, 34’). Το τρίποντο του Μάριτς μείωσε σε 86-79 (38’) χωρίς όμως να συμβεί κάτι περισσότερο και κάπως έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τον πίνακα του σκορ να γράφει 9384.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λαρεντζάκης 9 (2), Φαλ 5 (2/3 δίποντα), Βεζένκοβ 22 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 6 (6/6 βολές), Σλούκας 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα), Πρίντεζης 1, Ζαν-Σαρλς 5 (2/2 δίποντα), ΜακΚίσικ 9 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κρουμπάλι 4, Γκριν, Μάριτς 21 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσαϊρέλης 5, Καράμπελας 7 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 7.