Follow Us

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πανάξια νταμπλούχος η ΑΕΚ, 2-0 τον ΠΑΟΚ αν και έπαιζε με 10 από το 6′

Η Ένωση είδε τον Ρότα να αποβάλλεται στο 6′, αλλά προηγήθηκε στο 26′ με τον Μουκουντί και άντεξε την πίεση του ΠΑΟΚ, για να έρθει το 2-0 στο 90’+2′ από τον Φερνάντες

Μετά από τρεις σερί χαμένους τελικούς από τον ίδιο αντίπαλο, μετά από ένα ματς όπου έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 6ο λεπτό (και έχοντας χάσει δευτερόλεπτα πριν μια τρελή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ) η ΑΕΚ ολοκλήρωσε μια φανταστική χρονιά με… μυθικό τρόπο κατακτώντας το πρώτο της νταμπλ μετά από 45 χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει (είχε και δοκάρι) εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά στο δεύτερο απείλησε ελάχιστα και οι αλλαγές του Λουτσέσκου δεν βοήθησαν στο ελάχιστο…

Την ώρα που οι αποκαμωμένοι παίκτες της ΑΕΚ έδιναν και την τελευταία ικμάδα της δύναμης τους, οι ασπρόμαυροι με θολωμένο μυαλό απλά είχαν την κατοχή και σχεδόν τίποτα άλλο, ολοκληρώνοντας τη σεζόν χωρίς τίτλο, σταματώντας το σερί τους κόντρα στην ΑΕΚ σε τελικούς Κυπέλλου (ειχαν τρεις σερί νίκες) και δυσκολεύοντας αφάνταστα τη ζωή τους καθώς θα παίξουν στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League (ο Ολυμπιακός πάει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa και υπό προϋποθέσεις στα play off).