Follow Us

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μετά τη σημαντική πρώτη νίκη στη Euroleague στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, ο Παναθηναϊκός έκανε… σεφτέ με εντυπωσιακό τρόπο και στην Basket League, αφού “διέλυσε” το Λαύριο με 93-70, παρά τις απουσίες.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Νέιτ Γουόλτερς και με νέα απουσία τον Άντιους, ενώ είδε και τον Γκριγκόνις να τραυματίζεται, αλλά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από το Λαύριο, με τους Παπαγιάννη και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να γίνονται πρωταγωνιστές.
Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-18, ο Παναθηναϊκός πάτησε το…. γκάζι και “εκτόξευσε” τη διαφορά του από το Λαύριο σε διψήφιο αριθμό, πριν το ημίχρονο.

Οι “πράσινοι” ήταν ασταμάτητοι και στο δεύτερο μέρος, με τους Έλληνες παίκτες της ομάδας να έρχονται από τον πάγκο και να προσφέρουν στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ράντονιτς να φθάσει σε μία άνετη επικράτηση. Κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Κόουλ με 17 πόντους ήταν ο πρώτο σκόρερ του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 14 (3/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 15 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 (1), Σαμοντούροβ, Χουγκάζ 3 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (3/6 τρίποντα), Γκουντάιτις 8 (1/1 δίποντο, 6/10 βολές).

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 15, Κόουλ 17 (1), Νικολαΐδης Αλ. 7, Ντέιβις 7 (1), Κουάθ 2, Νικολαΐδης Απ., Ντούραμ 9 (1), Πιλάβιος, Ζάρας 9 (1), Δημήτρης, Γερομιχαλός (0/4 σουτ), Βουλγαρόπουλος 4.

To άρθρο Παναθηναϊκός – Λαύριο 93-70: Με φόρα από το Βελιγράδι πήρε επιβλητική πρώτη νίκη στην Basket League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .