Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61-53: «Βύθισε» τις ερυθρόλευκες

Τη δεύτερη νίκη του στους τελικούς των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Στο κλειστό Π.Γιαννακόπουλος επικράτησε με 61-53 του Ολυμπιακού σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Η σειρά πλέον βρίσκεται στο 2-2 (υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου) και επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων είναι την Τετάρτη 11 Μαϊου (17.00) στο ΣΕΦ.

Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε ρυθμό και κατάφερε να ξεφύγει με τρίποντο της Χολμς με 17-10 (στο 9’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις και μέσα στο ζωγραφιστό και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 20-17.

Οι γηπεδούχες επανήλθαν κάνοντας το 29-24 (17’30’’), αλλά και πάλι είχε απάντηση ο Ολυμπιακός που πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ 31-29 με καλάθι της Σταμολάμπρου (19’24’’), για να πάνε ισόπαλες (31-31) οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +4 (46-42) με τρίποντο της Λύμουρα. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με το τέλος να είναι δραματικό. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε στο τελευταίο τετράλεπτο ένα επιμέρους 13-3 και το 48-50 έγινε 61-53 που ήταν και το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-53
Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.