Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας – ΑΕΚ 85 – 89: «Κιτρινόμαυρο πάρτι με Κολόμ στην Πάτρα»

Η ΑΕΚ με ηγέτη τον Κολόμ και την επιστροφή του Κιθ Λάνγκφροντ στα παρκέ επικράτησε του Προμηθέα με 85 – 89 για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση η ΑΕΚ (3 – 9). Τρομερός ήταν ο Γιάννης Κουζέλογλου στο ξεκίνημα, έχει ήδη 10 από τους 15 πόντους της ΑΕΚ με 2/2 τρίποντα, 2/3 δίποντα και 2 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι στο 8′ είχαν φτάσει την διαφορά στους +10 (10 – 20). Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 15 – 22.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά (23 – 27). Ο Προμηθέας στην πορεία άρχισε να μειώνει (25 – 30). στο 5΄ της 2η περιόδου ο αποβλήθηκε ο Ηλίας Ζούρος.

Για πρώτη φορά μετά από 11 μήνες, ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ για την ΑΕΚ (33 – 33). Στο 9′ δημιουργήθηκε και άλλο πρόβλημα στον Προμηθέα καθώς ο Λάγιος τραυματίστηκε στο πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενος από την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι παρόλα τα προβλήματα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να κλείσουν το ημίχρονο με 40 – 37.

Στην 3η περίοδο μέχρι και το 5΄το πάνω χέρι το είχε ο Προμηθέας (53 – 46). Από τοκαι έπειτα η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (57 – 56) Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με ισοπαλία 62 – 62.

Τελική ευθεία…  Τα πρώτα 6′ κυλούσαν πόντο – πόντο (69 – 69). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο 7′ με ένα ελαφρύ προβάδισμα των +4 (77 – 81). Ο Προμηθέας άρχισε να μειώνει (82 – 86) όμως η ΑΕΚ πατώντας το πόδι στο γκάζι πήρε τη νίκη με 85 – 89.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Γκραντ 12 (6/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκάντι 11 (4/8 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγραβάνης Γ 3, Σίμπσον 8 (1), Λάγιος 1, Άντριτς 14 (3/4 δίποντα), Βασιλείου, Φράνκαμπ 24 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 25 (5/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 17 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ράουτινς 6 (2), Μαυροειδής 6, Κουζέλογλου 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (3/5 δίποντα), Πετρόπουλος 10 (3/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3