Follow Us

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

Champions League: Νικήτρια στο ντέρμπι η Μπάγερν Όλα τα αποτελέσματα

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα καθώς επιβλήθηκε 2-0 στην Allianz Arena. Μεγάλο «διπλό» της Μπριζ (4-0) κόντρα στην Πόρτο. «

Αφιλόξενοι» αποδείχθηκαν οι Βαυαροί στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, καθώς οι Γερμανοί πήραν το ντέρμπι κόντρα στην Μπαρτσελόνα και έκαναν το 2Χ2 στον 3ο όμιλο, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τους Καταλανούς, οι οποίοι πλέον έχουν «συγκάτοικο» την Ίντερ.

Ο Ερναντέζ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Πρωταθλητές Γερμανίας, μια και στο 50’ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λερόι Σανέ βρέθηκε απέναντι στον Τερ Στένγκεν και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου, οι «νερατζούρι» επικράτησαν 2-0 της Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Έντιν Ντζέκο ήταν ο παίκτης που σημείωσε το πρώτο γκολ της δεύτερης αγωνιστικής. Ο Βόσνιος επιθετικός στο 20’ πήρε τη μπάλα από τον Κορέα και με όμορφο συρτό πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Στάνεκ για το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Τσέχους, καθώς στο 61ο λεπτό ο Πάβελ Μπούχα αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος στον Μπαρέλα. Οι Ιταλοί επιβλήθηκαν από το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 70’ ο Ντάμφρις διαμόρφωσε το τελικό 2-0, έπειτα από τρομερή μπαλιά του Ντζέκο.

Διασυρμός για Πόρτο από Μπριζ

Τη νίκη της βραδιάς σημείωσε η Κλαμπ Μπριζ. Οι Βέλγοι κατάφεραν να «σοκάρουν» την Πόρτο στην Πορτογαλία, κάνοντας έναν υγιεινό περίπατο και διασύροντας τους «Δράκους» (4-0).

Μόλις στο 15ο λεπτό, ο Ζουτγκλά ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπριζ, καθώς ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε από την ανατροπή του Ζοάο Μάριο. Μάλιστα, οι Βέλγοι μπήκαν εξαιρετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 47’ ο Σογουά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Μπριζ πήρε αέρα τριών τερμάτων, όταν ο Σκοβ Όλσεν στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Ντιόγκο Κόστα για το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νούζα στο 89ο λεπτό. Οι Βέλγοι έκαναν το 2Χ2 και φιγουράρουν στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Στην δεύτερη θέση έμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ηττήθηκε 2-0 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν στην BayArena. Οι Γερμανοί «χτύπησαν» λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Ο Άντριχ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 84ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Ντιαμπί «κλείδωσε» τη νίκη διαμορφώνοντας το 2-0.

«Λύτρωση» για Λίβερπουλ

Επιστροφή στις νίκες για τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ μετά τον διασυρμό από τη Νάπολι στην Ιταλία. Οι Βρετανοί επικράτησαν 2-1 του Άγιαξ, χάρις σε τέρμα του Μάτιπ ένα λεπτό πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Σαλάχ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 17’ έπειτα από τρομερή ασίστ του Ζότα, όμως, οι Ολλανδοί βρήκαν την απάντηση δέκα λεπτά αργότερα με τον Κουντούς, ο οποίος με τρομερό σουτ νίκησε τον Άλισον Μπέκερ. Όμως, ο Μάτιπ ήταν ο «από μηχανής Θεός» για τους γηπεδούχους, με κεφαλιά στο 89’. Το άλλο ματς του ομίλου, μεταξύ της Ρέιντζερς και της Νάπολι θα διεξαχθεί την Τετάρτη (14/09).

Την τελείωσε στα «χασομέρια»

Τέλος, στον 4ο όμιλο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς, έπειτα από το 2-0 επί της Τότεναμ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, ενώ ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος έκανε το ντεμπούτο του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Παουλίνιο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, καθώς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γιορίς. Μάλιστα, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ο Αρτούρ Γκόμεζ με τρομερή ατομική ενέργεια από τα αριστερά, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, γράφοντας το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανφκούρτης έφυγε με το «διπλό» από το «Βελοντρόμ». Οι Γερμανοί επιβλήθηκαν 1-0 των Μασσαλών, χάρις σε τέρμα του Λίντστρομ στο 43ο λεπτό.