Follow Us

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου θα συνεχίζει την προσπάθεια της για είσοδο στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros. Στον πρώτο προκριματικό γύρο σταμάτησε η πορεία της Δέσποινας Παπαμιχαήλ στο Grand Slam του Παρισιού.

H Bαλεντίνη Γραμματικοπούλου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην Βαλέρια Σαβίνικ, επικράτησε με 2-0 σετ μέσα σε 76 λεπτά και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια (Νο.188 στον κόσμο) νίκησε με 6-4, 6-1 την 31χρονη Ρωσίδα αντίπαλο της (Νο.271 στην παγκόσμια κατάταξη) και πέρασε για 4η φορά στην καριέρα της στον 2ο γύρο των προκριματικών του Roland Garros. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Βιτάλια Ντιατσένκο.

Σε άλλο αγώνα με ελληνικό ενδιαφέρον, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ (νο 172 στον κόσμο) προσπάθησε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Ισαλίν Μποναβεντούρ, ωστόσο η Βελγίδα (νο 170 στον κόσμο) νίκησε με 6-1, 3-6, 7-6(4) μετά από 2 ώρες και 23 λεπτά και κατάφερε να προκριθεί στον 2ο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε πίσω με 1-6 και 1-3 (έχοντας δεχθεί break), ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει, κερδίζοντας το 2ο σετ. Έφτασε δύο πόντους μακριά από τη νίκη (30/30) στο τρίτο σετ, όταν προηγήθηκε με 5-3, για να «λυγίσει» λίγο αργότερα στο tie-break, μένοντας εκτός συνέχειας.

To άρθρο Roland Garros: Πρόκριση για Bαλεντίνη Γραμματικοπούλου – Αποκλείστηκε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .