Follow Us

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Superleague 1, ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1: Ισοπαλία με χαμένη την Ένωση

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική της Superleague 1, σε ένα ματς με πολλές

χαμένες ευκαιρίες και την Ένωση να μένει πια μόνη της στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν καλό ματς στην Τούμπα και προηγήθηκαν με τον Άμραμπατ, αλλά ο Τσόλακ “απάντησε” λίγο αργότερα και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους, παρά τις σημαντικές φάσεις κυρίως από την πλευρά της ΑΕΚ. Ο “δικέφαλος του Βορρά” έφθασε πάντως πιο κοντά στο γκολ, με τον Ολιβέιρα να έχει δοκάρι στο 83′.

Η ομάδα του Οφρυδόπουλου έμεινε έτσι στο -1 από τον Άρη και στο -2 από τον Παναθηναϊκό, όντας εκτός 4άδας, αλλά με τη “μάχη” για την Ευρώπη να συνεχίζεται. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του φαίνεται να κρατάει στα χέρια του τη δεύτερη θέση, παρά τη νέα απώλεια βαθμών.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του ουσιαστικά φάση στο ματς, με τον Τσόλακ να εκτελεί από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Αουγκούστο μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ο διαιτητής πήγε όμως στο VAR για να εξετάσει τη φάση και ακύρωσε τελικά το γκολ για χέρι του σκόρερ πριν πλασάρει.

Η ΑΕΚ είχε έτσι την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ λίγο μετά. Στο 15′ και μετά από ωραία επιθετική ανάπτυξη των Άμραμπατ, Χατζισαφί και Κριχόβιακ, ο πρώτος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 με άψογο τελείωμα.

Οι γηπεδούχοι “απάντησαν” όμως πολύ γρήγορα, αφού στο 26′ ο Μούργκ έκλεψε την μπάλα από λάθος του Τσούμπερ και έβγαλε ξανά τον Τσόλακ σε θέση τετ-α-τετ με τον Κροάτη επιθετικό να βρίσκει ξανά δίχτυα και αυτή τη φορά το γκολ να μετράει για το 1-1 στο ματς.

Οι δύο ομάδες έψαξαν στη συνέχεια ένα δεύτερο γκολ, με την Ένωση να είναι πιο επικίνδυνη, αλλά ο Άμραμπατ δεν βρήκε σωστά την μπάλα από το μισό μέτρο μετά από απόκρουση του Πασχαλάκη σε εξαιρετική κεφαλιά του Μάνταλου στο 39′ και ο Τζαβέλλας στο 45′ αστόχησε σε κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” άγγιξε το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα φαλτσαριστό σου του Ζίβκοβιτς, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απανωτές ευκαιρίες, με τον Κριχόβιακ να αστοχεί για λίγο στο 46′ και τον Πασχαλάκη να λέει “όχι” στον Τσούμπερ αμέσως μετά. Ακολούθησαν δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Στάνκοβιτς για τους φιλοξενούμενους, αφού απέκρουσε αρχικά το σουτ του Σάστρε και στη συνέχεια την προβολή του Ζίβκοβιτς από κοντά μετά από κόρνερ.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και είναι χαρακτηριστικό ότι η επόμενη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 83′, όταν ο ΠΑΟΚ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μουργκ έδωσε ωραία την μπάλα στον Ολιβέιρα, ο οποίος δοκίμασε όμως ένα εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών.

Το 1-1 ήταν έτσι και το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να χάνει δύο ακόμη βαθμούς στη “μάχη” για την Ευρώπη, αλλά να μένει κοντά σε Άρη και Παναθηναϊκό, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δείχνει να μην κινδυνεύει στη 2η θέση, χωρίς να έχει όμως ελπίδες για τον τίτλο στη Superleague 1.

To άρθρο Superleague 1, ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1: Ισοπαλία με χαμένη την Ένωση δημοσιεύτηκε στο NewsIT .