Ανοιξη θύμιζαν οι τρεις προηγούμενες ημέρας αλλά από το Σάββατο αλλάζει ο καιρός και στον νομό μας με ανέμους, κρύο και χιόνιαστα ορεινά.
Σύμφωνα με την πρόγνωση του μετεωρολόγου, Κλέαρχου Μαρουσάκη, από το Σάββατο σταδιακά και από τα βόρεια έρχεται βαρυχειμωνιά με τα χιόνια προς την Κεντρική και Βόρεια χώρα να κατεβαίνουν πολύ χαμηλά.
Στο Αιγαίο θα επικρατήσουν πολύ θυελλώδεις βοριάδες που πιθανόν από το βράδυ του Σαββάτου και μετά να κρατήσουν δεμένα και τα πλοία.
«Πιθανόν ο χιονιάς να απασχολήσει και την πόλη της Θεσσαλονίκης το βράδυ του Σαββάτου και αν δεν καταφέρει να φτάσει μέχρι και το κέντρο της πόλης, σίγουρα γύρω γύρω από αυτό σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.
Καλό είναι να υπάρχει μία ετοιμότητα από Λαμία και πιο πάνω όπου ίσως έρθουμε αντιμέτωποι με προβλήματα ακόμη και σε χαμηλά υψόμετρα» τονίζει ο Κλέαρχος Μαρουσάκης.