Follow Us

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 2-0 και γκρέμισε την ΑΕΚ

Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέ Όρτα νίκησαν 2-0 την «Ένωση» και την γκρέμισαν από την κορυφή

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά την ανάπαυλα και στο 61ο λεπτό ο Φορτούνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ήταν η προειδοποίηση, πριν το γκολ, το οποίο ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, έπειτα από ωραίο σουτ του Όρτα στο 66ο λεπτό.

Μετά το τέρμα οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ έδωσαν μέτρα στην ΑΕΚ, η οποία προσπάθησε να πιέσει κι απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Τσούμπερ. Τόσο στο σουτ με το δεξί στο 85’, όσο και σε εκείνο με το αριστερό στο 90+1’, ο Τζολάκης δήλωσε «παρών», κρατώντας το «μηδέν».

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όρτα με ένα πολύ όμορφο γκολ από δύσκολη θέση «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του κι έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο