Ορεξάτοι
Ορεξάτοι επέστρεψαν από την διακοπή οι παίκτες των Trikala Basket. Πιτσιρικάδες στην συντριπτική πλειοψηφία τους «δεν χορταίνουν προπόνηση» όπως είπε χαρακτηριστικά ο Χάρης Φόρος χθες στα ερτζιανά…
Μοντέλο
Σε ερώτηση για το αν θα ενισχυθεί η ομάδα στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας ο προπονητής της Τρικαλινής ομάδας ήταν συγκεκριμένος: «Μόνο αν βρεθεί κάποιος νέος και φιλόδοξος παίκτης» τόνισε. Είναι προφανές ότι το μοντέλο με τους έμπειρους παίκτες πάνω στο οποίο βάδισε πέρυσι η ομάδα εγκαταλείφτηκε…Δικαίως μάλλον. Και αναποτελεσματικό αποδείχτηκε, και δαπανηρό…
Νήαρ Ηστ (1)
Εύλογη η απορία πολλών για το πώς προέκυψε η ονομασία Νήαρ Ηστ (Near East) για την ομάδα της Καισαριανής που το Σάββατο έρχεται στα Τρίκαλα για να αντιμετωπίσει την ομάδα του Χάρη Φόρου. Το όνομα προέκυψε από τo κοινωφελές ίδρυμα Εγγύς Ανατολής (Near East Foundation – NEF) που ιδρύθηκε στη Νέα Υόρκη το 1915 ως “Περίθαλψη Εγγύς Ανατολής” (Near East Relief) και λειτουργεί μέχρι σήμερα (www.neareast.org). Σκοπός του αρχικά ήταν να διασώσει τα θύματα της Αρμενικής Γενοκτονίας και των εκτοπισμών του 1915. Μετά τη Μικρασιατική Κασταστροφή του 1922 και την ανταλλαγή πληθυσμών της Συνθήκης της Λοζάννης, το Ίδρυμα δραστηριοποιήθηκε και στην Ελλάδα, με στόχο την παροχή κάθε είδους βοήθειας στους Μικρασιάτες πρόσφυγες.
Νήαρ Ηστ (2)
To “Iδρυμα Εγγύς Ανατολής” (Near East Foundation) χρηματοδότησε την κατασκευή του ομώνυμου “Δημοσίου Πρότυπου Παιδικού Γυμναστηρίου” στην Καισαριανή (γήπεδο Νήαρ Ηστ) και ίδρυσε το 1927 τον ομώνυμο αθλητικό σύλλογο. Από τότε μέχρι και σήμερα η Νήαρ Ηστ διατηρεί τμήμα μπάσκετ που έπαιξε και στην μεγάλη κατηγορία κατά καιρούς κατακτώντας και το πρωτάθλημα Ελλάδος το 1936.
Φιλικό
Δεν παίζει ο ΑΟΤ την Κυριακή και κλείστηκε φιλικό για ξεμούδιασμα και νέα αξιολόγηση των παικτών από τον Θεοδοσιάδη. Αντίπαλος βρέθηκε με δυσκολία λόγω των αγωνιστικών υποχρεώσεων όλων των ομάδων και αυτή είναι η Κ 19 της ΑΕΛ…
Καρδίτσα
Κόσμος και κοσμάκης χθες στην Καρδίτσα για το ματς της Αναγέννησης με τον Ηρακλή του Περικλή Αμανατίδη όπου τα «καναρίνια» επικράτησαν με 1-0. Με τον Ηρακλή εκτός του πρώην προπονητή του ΑΟΤ βρέθηκαν στην Καρδίτσα και ο παλιός μάνατζερ του ΑΟΤ Βαγγέλης Αγγέλης αλλά και ο πρώην παίκτης των «κυανέρυθρων» Μανώλης Χασεκίδης ο οποίος τα είπε με τον άλλοτε συμπαίκτη του στον ΑΟΤ Γιάννη Τζώρτζη. Στην Καρδίτσα για κατασκοπεία και ο προπονητής της ΑΕΛ Παύλος Δερμιτζάκης.
Γιατρός
Επιστροφή στην SL 2 και για τον γιατρό Θανάση Κουτή ο οποίος παραβρέθηκε στο παιχνίδι προσκεκλημένος από τον Ηρακλή ως γιατρός της ομάδας. Σε ποστάρισμα του δεν έκρυψε την συγκίνηση του καθώς όπως σημείωσε οι γονείς του ήταν φίλαθλοι του Ηρακλή…
Άδεια γήπεδα
Δεν ήταν άσχημο το θέαμα χθες στα παιχνίδια της Super League. Και γκολ είχε, και εκπλήξεις είχε. Κρίμα που τα γήπεδα ήταν άδεια με τους υγιείς φιλάθλους αλλά και τους κάτοχους διαρκείας να πληρώνουν τα «κατορθώματα» των ολίγων…
Πένθος
Στο πένθος βυθίστηκε η οικογένεια της Φήκης. Ο 50χρονος φροντιστής της ομάδας (Χ.Μ.) έφυγε από την ζωή ξαφνικά στο σπίτι όπου ζούσε μόνος του στην περιοχή της Φήκης. Τα θερμά συλλυπητήρια της στήλης στους οικείους του…
«ΦΛΟΥ»
…και το 2024 με δυσάρεστα μπήκε…