Follow Us

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

Ο Πανσερραϊκός πήρε βαθμό στην έδρα της ΑΕΚ

Ο Πανσερραϊκός στάθηκε όρθιος στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Άλεξιτς τη σόκαρε στο πρώτο λεπτό, η ΑΕΚ πίεσε και είχε πολλές φάσεις για να φέρει τούμπα το ματς, ωστόσο το μόνο που πέτυχε ήταν η ισοφάριση με τον Γκατσίνοβιτς στο 78ο λεπτό.

Η «Ένωση» έχασε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως με τον Φαν Βέερτ, αλλά η μεγαλύτερη ήταν το δοκάρι του Πισάρο στο 31ο λεπτό. Γενικότερα, ο Χοβάν κι η άμυνα της ομάδας των Σερρών ανταποκρίθηκαν και διατήρησαν το προβάδισμα, ενώ στο 31’ ο Πισάρο σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της, αναζητώντας την ισοφάριση, αλλά ο Πανσερραϊκός παραλίγο να κάνει το 0-2, με την τρομερή έμπνευση του Άλεξιτς. Ο Σέρβος πήγε να κρεμάσει τον Αθανασιάδη από μακρινή απόσταση.

Η κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων για να ισοφαρίσουν ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν ο Πισάρο κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Φαν Βέερτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χόβαν από την άσπρη βούλα. Αυτός που το έκανε ήταν ο Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 στο 78’.

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Αστέρας – ΟΦΗ 3-0
Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0
ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 1-1