Ο Μίλτος Τεντόγλου με μία ακόμα αδιανόητη εμφάνιση, σπάζοντας τρεις φορές τη φετινή καλύτερη επίδοση στον κόσμο και παράλληλα το ατομικό του ρεκόρ, έκανε το three-peat σε Ευρωπαϊκά ανοιχτού στίβου και πανηγύρισε το 11ο χρυσό μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών. Προηγουμένως είχε τρεις επιδόσεις (8,42μ, 8,45μ, 8,49μ,) που δεν “έβλεπε” καν το 8,38μ. του δεύτερου Ματία Φουρλάνι που έμεινε με τη χαρά του ασημένιου μεταλλίου. Τρίτος με επίδοση στα 8,31μ. κατετάγη ο Ελβετός Ζίμον Εχάμερ.