Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς να πάει μακριά σττο οπεν της Κίνας καθώς ο Ουγκό Ουμπέρ τον λύγισε (Νο34) παίρνοντας μία μεγάλη νίκη με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 5-7) και μαζί την πρόκριση για τους “16” του τουρνουά. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του Έλληνα τενίστα σε τέσσερις αναμετρήσεις κόντρα στον Ουμπέρ, με τις δύο από αυτές να είναι σε Masters 1000 (Παρίσι, Τορόντο), ενώ οι δυο τους συναντήθηκαν και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με τον Γάλλο να παίρνει την πρόκριση.Το 3ο σετ ήταν εφιαλτικό, με τον Ουμπέρ να κάνει το 4-5 και τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει εκ νέου με love service game. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες, με τον Γάλλο να παίρνει και το τρίτο σετ με 5-7.