Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαύριο – Παναθηναϊκός 82 – 91: «Με Βόβορα στο τιμόνι πήρε τη νίκη»

Ο Παναθηναϊκός  με τον Γιώργο Βόβορα στο τιμόνι κατάφερε να καλύψει όλα τα κενά του και να επικρατήσει με ευκολία του Λαυρίου με (82 – 91) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι (8 – 5). Οι «πράσινοι» άρχισαν να μειώνουν στην πορεία και η αναμέτρηση άρχισε να αποκτά ενδιαφέρον (10 – 9).

Εξαιρετικός ήταν ο Μουράτος, το Λαύριο είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα πέντε πόντων (18-13)  Να υπενθυμίσουμε πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε στην τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη κάτι που ήταν αισθητό στο παρκέ.

Πολύ αργός και προβλέψιμος ήταν ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Νέντοβιτς, το ξέσπασμα του Μουράτου έδωσε στο Λαύριο σημαντικό προβάδισμα (23 – 14). Ήταν ανώτεροι οι γηπεδούχοι, σε κάθε τομέα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 25 — 17.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Το Λαύριο έκλεισε την περίοδο με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ (6-1), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο Παναθηναϊκός είχε 4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ (4-4), 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

Φέρνουν τα πάνω – κάτω οι φιλοξενούμενοι

Με άλλη ενέργεια μπήκε η ομάδα του Γιώργου Βόβορα στην 2η περίοδο (34 – 32). Τα πρώτα 7΄ήταν ένα καλό διάστημα για τους φιλοξενούμενους  που αρχικά ροκάνισαν τη διαφορά και στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα με βολές του Μέικον (34-35 στο 16′).

Πέντε ασίστ για πέντε λάθη είχαν οι «πράσινοι», που είχαν πετύχει 16 πόντους στη ρακέτα. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά και άσχημα διαστήματα. . Οι πράσινοι αναζητούσαν ένα ξέσπασμα, δεν το είχαν βρει στην ένταση που το χρειάζονταν (42 – 42). Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 45 – 45.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Το Λαύριο έκλεισε το πρώτο μέρος με 12/21 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9/11 βολές, 17 ριμπάουντ (13-4), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη. Βον και Κακλαμανάκης έχουν από 11 πόντους, ο Μουράτος έχει 10 μαζί με τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Ο Παναθηναϊκός είχε 9/19 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 12/13 βολές, 22 ριμπάουντ (15-7), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη, με τον Παπαπέτρου στους 11, τον Έβανς στους 9 και τους Μέικον – Γουάιτ στους 8 πόντους.

Άλλο πρόσωπο…

Εντελώς διαφορετικό ήταν το πρόσωπο του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του β’ μέρους. (2-11) το επί μέρους σκορ, με την άμυνα πολύ πιο αποτελεσματική, την ώρα που το Λαύριο έκανε εύκολα λάθη και έδειχνε να παίζει με λιγότερη ενέργεια (47 – 58).

Ο Γουίλιαμς είχε «πάρει φωτιά» βάζοντας το Λαύριο ξανά στο παιχνίδι και την διεκδίκηση της νίκης (58 – 60). Στο 9΄του 3ου δεκαλέπτου ο Βασίλης Μουράτος, δέχτηκε τεχνική ποινή που προσπάθησε να κερδίσει φάουλ σε διείσδυση.

Η ποιότητα του Παναθηναϊκού τον βοηθούσε να χτίσει προβάδισμα 10 πόντων προς το τέλος της 3ης περιόδου. Το Λαύριο κρατήθηκε όρθιο με τα σουτ του Ματ Γουίλιαμς, από εκεί και πέρα ωστόσο, η εικόνα του στο 3ο δεκάλεπτο δεν ήταν καλή. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/28 δίποντα, 7/17 τρίποντα και 10 ασίστ για 8 λάθη. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 60 – 71.

Τελική ευθεία…

Η νίκη άρχισε να πρασινίζει… Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει την διαφορά στους +10 (69 – 79).Στο 6΄δόθκε τεχνική ποινή στον πάγκο του Λαυρίου, με τη διαφορά στους επτά πόντους. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπαθούσε να ξεφύγει αλλά οι «φιλοξενούμενοι με το πόδι στο γκάζι» πήραν την νίκη με 82 – 91.

Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Βον 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάβατζ, Μουράτος 12 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κακλαμανάκης 13 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Νικολαΐδης 16 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αμίνου 2, Πιλάβιος 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/4 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 21 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (0/6 σουτ), Παπαπέτρου 21 (7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ 20 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 15 (1), Καββαδάς 5, Κασελάκης 2, Αβδάλας, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)