Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 75-90: Μέγας είσαι Τόμας και θαυμαστά τα μπρέικ σου

Η τρομερή Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να σπάσει την έδρα της Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε με 75-90 μέσα στο «Palau Blaugrana». Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα,  έγινε το 1-1 και η σειρά κρίνεται πλέον στη Γερμανία, όπου οι σημερινοί γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να πάρουν έστω μία νίκη.

Από τους θριαμβευτές Βαυαρούς ξεχώρισε ο Ντεσόν Τόμας που τα έκανε κυριολεκτικά ΌΛΑ, σημειώνοντας 25 πόντους. Από την άλλη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα με 16 πόντους έκαστος.

Μουδιασμένη η Μπαρτσελόνα – Τρομερή και θριαμβεύτρια Μπάγερν

Η Μπάγερν ορμώμενη από την ήττα στο πρώτο παιχνίδι θέλησε να αντιδράσει. Έτσι, αιφνιδίασε τη Μπαρτσελόνα και κατάφερε να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν την πίεση οι Βαυαροί. Έτσι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Μπάρτσα προκειμένου να κάνει το παιχνίδι της. Δέχτηκε μόλις 17 πόντους η γερμανική ομάδα και το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 48-35 μέσα στο «Palau Blaugrana».

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε. Ωστόσο η ομάδα του Τρινκιέρι  κατάφερε να διατηρεί υπέρ της διαφορά πέριξ των 6-7 πόντων.  Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ  56-67.

Στην τελική ευθεία, η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι. Η γερμανική ομάδα βρήκε μεγάλες λύσεις από τους Ντεσόν Τόμας, Γιαμαράζ και Μπαμπ και Ρούμπιτ. Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα η Μπαρτσελόνα έχασε έδαφος. Τελικό σκορ στη Βαρκελώνη 75-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-48, 56-67, 75-90.

Οι αριθμοί:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (4 ριμπάουντ), Έξουμ 2, Σανλί 2, Μαρτίνεθ (5 ριμπάουντ), Σμιτς, Χέιζ 4, Λαπροβίτολα 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Αμπρίνες 5 (1/4 τρίποντα), Κούριτς 9 (2/7 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 16 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 13 (1 τρίποντο, 8 ασίστ).

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμας 25 (3/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάντερ 4, Γιάραμαζ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούτσιτς 5 (4 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ 15 (4/7 τρίποντα), Ντζέντοβιτς 6 (1), Ρούμπιτ 10 (8 ριμπάουντ), Σίσκο 2, Ραντόσεβιτς.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 17/33 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 20/26 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν Μονάχου: 15/33 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 21/27 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.