Follow Us

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ο Παναθηναϊκός “άλωσε” το ΣΕΦ και επικρατώντας με 81-76 του Ολυμπιακού, μείωσε σε 2-1 στους τελικούς του πρωταθλήματος μπάσκετ Α1 γυναικών.

Πρωταγωνίστρια για τις “πράσινες” ήταν η Φιτζέραλντ με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και 27 πόντους συνολικά στην αναμέτρηση, η οποία έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, παρά το αρχικά μεγάλο προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Ο Παναθηναϊκός ήταν όμως εύστοχος στις βολές και δεν έκανε λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Πήρε έτσι την πρώτη νίκη στους τελικούς του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών (οι “ερυθρόλευκες” προηγούνταν με 2-0 από την κανονική διάρκεια) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη “μάχη” για τον τίτλο, ο οποίος και θα κριθεί στις τέσσερις νίκες. Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στη Λεωφόρο την ερχόμενη Κυριακή (08/05, 15:00).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Μείωσαν με break σε 2-1 οι «πράσινες» στους τελικούς του μπάσκετ γυναικών δημοσιεύτηκε στο NewsIT .