Follow Us

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ – Ιωνικός 79 – 80: Με Κολοβέρο πήρε την νίκη

Ο Ιωνικός παρόλο που δέχτηκε πίεση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει την νίκη με 79 – 80 με αποτέλεσμα να εξασφαλίσουν το διπλό ελπίζοντας να τους κρατήσει στην Stoiximan Basket League.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε ο «Δικέφαλος» το παιχνίδι (5 – 0). Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να φανούν στο παιχνίδι, τους πρώτους τους πόντους στο παιχνίδι τους σημείωσαν στο 3’ (7 – 3).

Η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να μειώσει την διαφορά (7 – 5) και έπειτα να ισοφαρίσει με τον ΠΑΟΚ (13 – 13). Ο Μαυροκεφαλίδης  ήταν ο πρωταγωνιστής του Ιωνικου καθώς είχε σημειώσει 9 πόντους (17 -22). Η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 19 -23.

Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μαζέψει την εις βάρος του διαφορά προκειμένου να σταματήσει των Ιωνικό (30 – 36). Όσο μείωνε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τόσο ανέβαζε τον ρυθμό της ο Ιωνικός (38 – 42). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με +1 (41 – 42).

Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

ΠΑΟΚ: 13/21 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (11 αμυντικά, 4 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Ιωνικός: 7/17 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (14 αμυντικά, 6 επιθετικά), 7 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο β’ της αναμέτρησης (48 – 53). Όσο ανέβαζε ρυθμούς ο Ιωνικός τόσο μείωνε ο ΠΑΟΚ (55 – 58). Η 3η περίοδος έκλεισε με ισοπαλία 60 – 60.

Τελική ευθεία… Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά (68 – 64). Ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά στους +6 (75 – 69). Στο τελευταίο λεπτό ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει με τους «ασπρόμαυρους» 79 – 79. Ο Γκριν με φάουλ έστειλε στα 6” στις βολές τον Κολοβέρο, ο οποίος ευστόχησε  την πρώτη με αποτέλεσμα η ομάδα της Νίκαιας να πάρει την νίκη 79 – 80.

Δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80