Ο Σβορώνος ξεπέρασε και το εμπόδιο της Καστοριάς της οποίας επιβλήθηκε με 4-2 και έκοψε πρώτος το νήμα στον πρώτο γύρο αυξάνοντας μάλιστα σε τέσσερεις τους βαθμούς της διαφοράς από το δεύτερο Νέο Κεραμίδι που αναδείχτηκε ισόπαλο με 1-1 στη Λάρισα με το Κιλελέρ.
Έκπληξη προκάλεσε η ήττα την Ζακύνθου από τον Βατανιακό αλλά και το διπλό της Λευκίμμης μέσα στην Ηγουμενίτσα επι του Θεσπρωτού.
Τα Τρίκαλα πήραν χωρίς κόπο την νίκη με 3-0 στα χαρτιά κόντρα στον Μαγνησιακό ο οποίος έχει αποχωρήσει εδώ και καιρό…
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου:
(*) Σβορώνος – Καστοριά 4-2: Κυπαρίσσης (2΄, 52’), Λάμπογλου (4’, 19’) – Καπλάνι (24’, Πάλλας (49’)
(*) Θεσπρωτός – Λευκίμμη 1-3: (27’) – Γρηγοριάδης (62’), Παπαθανασίου (64’), Μουζακίτης (73’)
(*) Αστέρας Πετριτή – Εορδαϊκός 1-0: Αυτογκολ (81’)
(*) Νέα Αρτάκη – Φήκη 3-0 α.α.
(*) Βατανιακός – Ζάκυνθος 2-0: Μητακίδης (19’), Ανανιάδης (42’)
(*) Αναγέννηση Άρτας – Πιερικός: Αναβολή λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου
(*) ΑΟ Τρίκαλα – Μαγνησιακός 3-0 α.α.
(*) Κιλελέρ – Νέο Κεραμίδι 1-1: Αλτάνης (22’) – Παπαδόπουλος (29’)
(*) Αστέρας Σταυρού – Θύελλα Κατσικά 3-2: Μόσχος (14’), Κακκάβας (28’), Ακασού (40’) – Σκανδάλης (56’), (90+)
H βαθμολογία
ΟΜΑΔΑ
Β
Ν
Ι
Η
ΓΚΟΛ
1
Σβορώνος
40
12
4
1
37-11
2
Νέο Κεραμίδι
36
11
3
3
26-12
3
Νέα Αρτάκη
34
10
4
3
22-8
4
Πιερικός
33
10
3
3
25-8
5
Αστέρας Σταυρού
33
10
3
4
21-14
6
Ζάκυνθος
29
8
5
4
25-17
7
ΑΟ Τρίκαλα
28
7
7
3
25-14
8
Αναγέννηση Άρτας
24
7
3
6
15-16
9
Κιλελέρ
23
6
5
6
16-12
10
Καστοριά
23
7
2
8
22-22
11
Αστέρας Πετριτή
23
6
5
6
15-19
12
Εορδαϊκός
20
5
5
7
17-20
13
Βατανιακός
19
5
4
8
17-26
14
Θεσπρωτός
18
5
3
9
22-30
15
Θύελλα Κατσικά
17
4
5
8
21-19
16
Λευκίμμη
15
4
3
10
17-25
17
Φήκη
–
–
–
–
–
18
Μαγνησιακός
–
–
–
–
–
(*) Αναγέννηση Άρτας και Πιερικός έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο
(**) Η πρώτη στην βαθμολογία ανέρχεται απευθείας στην SL 2. Οι επτά τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο τοπικό
(***) Μαγνησιακός και Φήκη έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα
Η επόμενη αγωνιστική (18η)
Κυριακή 14/01/2024 (15.00)
Θεσπρωτός – Αστέρας Πετριτή
Εορδαϊκός – Σβορώνος
Λευκίμμη – Νέα Αρτάκη
Καστοριά – Βατανιακός
Φήκη – Κιλελέρ 0-3 α.α.
Ζάκυνθος – ΑΟ Τρίκαλα
Νέο Κεραμίδι – Αναγέννηση Άρτας
Μαγνησιακός – Αστέρας Σταυρού 0-3 α.α.
Πιερικός – Θύελλα Κατσικά