Follow Us

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

Super league-2: Ξεκίνησαν με νίκες ΠΑΟΚ Β’ και Κηφισιά

Με εντυπωσιακό τρόπο και πέντε γκολ άρχισε εκ νέου η Super League 2. Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού Β κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του ΠΑΟΚ, έγινε στο ΟΑΚΑ και ο «δικέφαλος» έκανε αγωνιστικό περίπατο, νικώντας με  1-4 Πριν το πρώτο τέταρτο του ματς, ουσιαστικά είχαν κριθεί τα πάντα με το σκορ να είναι ήδη στο 0-3 απ’ το 13’.

Ο Μπράντονιτς στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ Β. Δύο λεπτά μετά, ο Μπιλάλ είχε δοκάρι για τον Παναθηναϊκό Β, αλλά ο Πανίδης στο 6’ «σόκαρε» ξανά το ΟΑΚΑ διαμορφώνοντας το 0-2. Οι Θεσσαλονικείς δεν… κατέβασαν ταχύτητα και ο Γκορτεζιάνι στο 13’ έκανε το 0-3.

Ο Παναθηναϊκός Β προσπάθησε να αντιδράσει και στο 16’ μείωσε με τον Ταβάρες. Όμως δέκα λεπτά μετά, ο Βουτσάς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε τους «πράσινους» με δέκα παίκτες, τη στιγμή που έχαναν με 1-3.

Η διαχείριση του σκορ ήταν σχετικά εύκολα για τους φιλοξενούμενους παρά τις προσπάθειες των δέκα παικτών του Παναθηναϊκού Β. Ο Χατζηστραβός στο 81’ έκανε το 1-4, διαμορφώνοντας το τελικό θριαμβευτικό σκορ για τους Θεσσαλονικείς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β (Σ. Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Έμπο (46′ Σερπέζης), Φουρτάδο (62′ Αθανασακόπουλος), Αντωνίου, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (18′ Σαρδέλης (55′ λ.τ Κυριόπουλος), Μπιλάλ (62′ Κρυπαράκος).

ΠΑΟΚ Β (Π. Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46′ Τσοπούρογλου), Τασιούρας (67′ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46′ Μελετίδης), Δαρέλας (73′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.

Σημαντικό διπλό στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Super League 2 πέτυχε η πρωτοπόρος του Β’ ομίλου, Κηφισιά, επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας της Καλαμάτας.

Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 2-1 της «μαύρης θύελλας», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, και αύξησε σε πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την Καλλιθέα, στην κορυφή του Β’ ομίλου.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν ο Τετέι στο 28΄ και ο Κουιρουκίδης με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 51΄, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Πασά, το οποίος ήταν μόλις το δεύτερο γκολ που δέχεται η Κηφισιά στο φετινό πρωτάθλημα.