Follow Us

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

Στην κορυφή της Ευρώπης η Κ-19 του Ολυμπιακού

Η K-19 του Ολυμπιακού στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας στον τελικό του Youth League της Μίλαν με σκορ 3-0 έχοντας βασικό σε όλο το παιχνίδι τον Τρικαλινό Βασίλη Πρεκατέ.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 60ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι Χρήστου Μουζακίτη. Οι Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν καταιγιστικοί για ένα δεκάλεπτο Στο 60ο λεπτό ο Μουζακίτης ήταν εύστοχος με εκτέλεση πέναλτι, ένα λεπτό αργότερα ο Παπακανέλλος χόρεψε την άμυνα της Μίλαν και από πολύ δύσκολη γωνία από τα δεξιά έκανε το σουτ για το 2-0.. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Θεοφάνης Μπάκουλας ντύθηκε Αλέκος Αλεξανδρής και με ένα άπιαστο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας της Μίλαν, γράφοντας το 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης, Χ. Κωστούλας
ΜΙΛΑΝ: Ραβέιρ, Μάνιο, Σίμιτς, Ενσιαλά, Μπαρτεζάγκι, Στάλμαχ, Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Καμάρντα, Σία.